headerphoto

UROCZYSTE POŻEGNANIE KAPŁANA ŁUKASZA

(29 czerwca 2008 r.)

    W dniu 29 czerwca 2008 roku w mariawickiej parafii MB Nieustającej Pomocy w Warszawie odbyła się uroczystość pożegnania odchodzącego na emeryturę długoletniego proboszcza ks. Stanisława M. Łukasza Kaczorka. Przeszedł on w stan spoczynku po 40 latach pracy w parafii, która była jego jedyną w życiu placówką duszpasterską.
    Odchodzącego na przedwczesną emeryturę z powodu złego stanu zdrowia kapłana zastąpi ks. Karol M. Babi, dotychczasowy proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lesznie pod Warszawą.


    Podczas niedzielnej Mszy św. odchodzący proboszcz z powodu ogromnego wzruszenia nie był w stanie wygłosić kazania. Również wierni dziękujący mu za ofiarną i wspaniałą pracę nie wstydzili się łez. 62-letni ks. Kaczorek obiecał im, że na ile mu zdrowie pozwoli, będzie nadal chętnie pomagał w pracy duszpasterskiej.
    Urodzony w 1946 r. w Pełczance koło Mińska Mazowieckiego Staś Kaczorek już będąc dzieckiem wiedział, że zostanie kapłanem mariawickim. „Odprawiał” msze za stodołą swego rodzinnego domu, powodując pewnego razu pożar, na szczęście szybko ugaszony.


    W 1968 r. otrzymał święcenia kapłańskie po ukończeniu seminarium mariawickiego w Płocku. W wieku zaledwie 22 lat został proboszczem parafii mariawickiej Warszawie. Szybko zaskarbił sobie miłość i szacunek parafian swoją otwartością, dobrocią, wrażliwością na potrzeby bliźnich i poczuciem humoru. Dziełem jego życia było wybudowanie nowego kościoła, konsekrowanego w 1997 r.
    Ks. Łukasz Kaczorek od lat jest zaangażowany w działalność ekumeniczną. Dzięki jego życzliwości w 1986 r. po raz pierwszy w historii biskup rzymskokatolicki po raz pierwszy przekroczył progi świątyni mariawickiej. Hierarchą tym był bp Władysław Miziołek. Ks. Kaczorek zawsze dbał, aby nabożeństwa ekumeniczne podczas styczniowego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan miały uroczystą oprawę.

Grzegorz Polak