headerphoto

WYCIECZKA DO PARYŻA

(30 kwietnia - 5 maja 2014 r.)


Relacja z wycieczki do Brukseli i Paryża

    W dniach 30 kwietnia-5 maja br. odbyła się planowana od dawna wycieczka do Brukseli i Paryża. Wzięły w niej udział 54 osoby z Parafii w Warszawie, Strykowie, Sobótce, Lipce, Łodzi i Dobrej. Opiekunem grupy był kapłan Karol, proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
    Nasza grupa była bardzo zróżnicowana wiekowo – były w niej zarówno dzieci i młodzież, osoby dorosłe i starsze. A że program wyjazdu był bardzo bogaty – zadanie przed nami nie było łatwe. Pierwszy dzień spędziliśmy w podróży. Wyruszyliśmy z częścią grupy z Warszawy, po drodze, w Strykowie, dołączyli następni wycieczkowicze. Po całodziennej podróży czekał pierwszy nocleg w hotelu w okolicach Kolonii.
    Dzień drugi rozpoczął się od dodatkowego punktu programu, czyli zwiedzania przepięknej kolońskiej katedry. Z Niemiec wyruszyliśmy do Belgii, „zaliczając” po drodze jeszcze kawałek holenderskiej ziemi. Naszym belgijskim celem była Bruksela, „stolica” zjednoczonej Europy i siedziba wielu unijnych instytucji. Obejrzeliśmy słynny, tętniący życiem plac Grand Place z przepięknym Ratuszem i starymi kamieniczkami i, niestety z daleka, Mannekeen Pis, który tego dnia odziany był w kolorowy mundurek. W czasie wolnym jedni rozkoszowali się podziwianiem belgijskich koronek, inni – smakowaniem miejscowych specjałów: czekoladek i gofrów.
    Z Brukseli wyruszyliśmy w dalszą drogę do Paryża. Wieczorem zatrzymaliśmy jeszcze, na krótko niestety, w urokliwej francuskiej miejscowości Wallers, znanej ze złóż tzw. niebieskiego kamienia. W miejscowym kościółku Kaplan Karol odprawił Mszę św., a podczas kolacji towarzyszyli nam mieszkańcy miejscowości, którzy wraz z merem serdecznie przyjęli naszą grupę.
    Późnym wieczorem dotarliśmy do Lagny sur Marne, urokliwego miasteczka na obrzeżach aglomeracji paryskiej, w którym mieścił się nasz hotel.
    Trzeci dzień zwiedzania to nasza wędrówka po najsłynniejszych placach Paryża, wyspa Cité, Katedra Notre-Dame, Św. Kaplica Królewska, spacer po Dzielnicy Łacińskiej, zwiedzanie najsłynniejszego Muzeum Luwr i galerii impresjonistów w Muzeum d'Orsay. Był też spacer statkiem po Sekwanie i regionalna kolacja, którą umilali nam paryscy muzycy.
    Dzień czwarty, święto Konstytucji 3 maja, był dla całej naszej mariawickiej grupy szczególny. Większość z nas mogła z rana podziwiać panoramę Paryża widzianą z wieży Eiffla, nikogo z chętnych nie odstraszyły ogromne kolejki nie tylko do wjazdu, ale także do wejścia na tę słynną budowlę. Po południu zaś odwiedziliśmy Église Sainte Marie, parafię Kościoła Starokatolickiego Mariawitów prowincji francuskiej. Uroczystą Mszę św. dla wiernych z Polski i Francji koncelebrowali Kapłan Antoni, Kapłan Georges i Kapłan Karol. Liturgia sprawowana była w językach francuskim i polskim. Podczas Mszy św. wiernym przekazano przesłanie nieobecnego w tym dniu w Paryżu ks. Biskupa Andrzeja Le Beca. Po Mszy św. odbyło się krótkie spotkanie z miejscowymi parafianami i siostrą Colombe, na co dzień obecną, mimo podeszłego wieku, w Église Sainte Marie.
    Wieczorem, po kolacji, weszliśmy jeszcze na Łuk Triumfalny, by podziwiać tym razem nocą panoramę Paryża: plac gen. Charlesa de Gaulle’a, Pola Elizejskie i wieżę Eiffla.
    Piąty, ostatni dzień w Paryżu, był tym, na który najbardziej czekali najmłodsi uczestnicy naszej wycieczki. Dziewięć godzin spędzonych w Parku Rozrywki Disneyland pozostawiło niesamowite wrażenia. A starsi wycieczkowicze obejrzeli jeszcze tego dnia Muzeum Figur Woskowych Grevin, pospacerowali po Polach Elizejskich, odwiedzili do dzielnicę Montmartre z przepiękną bazyliką Sacre Coeur. Po kolacji wyruszyliśmy w długą drogę powrotną do Polski. Ponad dwadzieścia godzin spędzonych w autokarze minęło nadspodziewanie szybko.
    Wróciliśmy lekko opaleni francuskim słońcem, zmęczeni po intensywnym zwiedzaniu, ale szczęśliwi, że tyle udało nam się zobaczyć. Ta wycieczka z pewnością na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.